Dom Polski we Lwowie

Czym będzie ...

Wieloletnie starania stowarzyszenia "Wspólnota Polska" zostały uwieńczone sukcesem. We Lwowie powstaje Dom Polski. Przekazana przez władze ukraińskie parcela z budynkami przy ul. Szewczenki jest zaczątkiem placówki o pełnej nazwie Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego we Lwowie.

O bliższe informacje na temat Domu Polskiego poprosiliśmy Marka Różyckiego, członka zarządu krajowego Wspólnoty Polskiej: – To będzie dom spotkań i dialogu, w którym Polska ze swoją kulturą będzie pomostem łączącym Ukrainę z całą Europą. Dom Polski we Lwowie ma być nastawiony na działalność europejską, przede wszystkim polską. Będzie to nowoczesne miejsce służące spotkaniom głównie młodych ludzi, wymianom między młodzieżą polską, ukraińską i młodzieżą polonijną z wielu krajów świata. Mam nadzieję, że będą do Lwowa przyjeżdżać również młodzi Polacy ze Stanów Zjednoczonych. Przewidujemy dom spotkań młodzieży z pokojami gościnnymi dla 50 osób, tak aby cała grupa z autokaru mogła w nim przenocować.

Dom będzie dysponował pełną strukturą konferencyjną z trzema salami, co pozwoli gościć liczne spotkania, odczyty i konferencje. Powstanie też wielofunkcyjna sala widowiskowa na koncerty, przedstawienia teatralne i projekcje filmowe, gdyż stowarzyszenie chce, aby dom tętnił polską kulturą.


WIZUALIZACJA PROJEKTU DOMU POLSKIEGO WE LWOWIE

Sala jest przewidziana na 500 osób, bo we Lwowie i wokół niego mieszka bardzo wielu Polaków. Znajdzie się też miejsce na wystawy. – Mamy tam fantastycznych artystów: malarzy, rzeźbiarzy; warto pokazać ich twórczość – zapewnia Marek Różycki.

Wspólnota Polska pragnie, żeby swoje siedziby miały tam jej partnerskie organizacje – Federacja Organizacji Polskich na Ukrainie z prezes Emilią Chmielową, Towarzystwo Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej, którym kieruje Emil Legowicz, a także Stowarzyszenie Domu Polskiego we Lwowie, którego prezesem jest prof. Mieczysław Grzegocki, prorektor Lwowskiego Uniwersytetu Medycznego.

Budujmy razem

Kiedy dwadzieścia trzy lata temu powstawało Stowarzyszenie "Wspólnota Polska", organizacja, która miała przywrócić więzi między Polonią, Polakami w kraju i za granicą, której zadaniem było podtrzymanie milionów Polaków na Wschodzie w ich w ciągłej walce o zachowanie własnej tożsamości, zgodnie uznano, że fundamentem działalności nowo powołanej instytucji będzie wspieranie polskiej oświaty. Oświatę bowiem uznano za zasadniczy nośnik treści wpływających na kształtowanie i utrzymanie polskiej tożsamości na obczyźnie. Z dala od Ojczyzny to oświata, obok wiary przodków, staje się fundamentem, na którym stoi polonijny dom. Szkoły i nauczyciele są pierwszą i najważniejszą linią oporu, przed całkowitą asymilacją, taką, która usuwa pamięć o własnej przeszłości, o korzeniach. Obok rodzinnego domu, parafii, to właśnie szkoły są podstawowym nośnikiem wiedzy o polskiej kulturze, historii i co najważniejsze języku, który jest kluczem do prawdziwej polskości. Dzieci pozbawione poza rodzinnym domem kontaktu z ojczystą mową szybko ulegają asymilacji, zatracając kontakt z polską kulturą, a w ślad za tym także z polską świadomością narodową.



Przekaż swój 1% podatku na rzecz budowy Domu Polskiego we Lwowie.

Nasza wolność zrodziła się z Solidarności. Dzisiaj jej miarą jest 1% naszych podatków. To środki, które pomogą utrzymać oświatę polską na Wschodzie, uczynić ją nowocześniejszą i sprawić, aby słowa "polska szkoła" stały się synonimem najwyższych standardów edukacyjnych.



Dziennik budowy







Jeżeli będziesz we Lwowie ...

Adres Domu Polskiego to: Ukraina, Lwów ulica Szewczenki 3a
Shevchenka St, 3a, L'viv, Lviv Oblast, Ukraina